przyczyny wypadania

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to całkiem normalne zjawisko. Po intensywnej fazie wzrostu, która trwa kilka la, każdy włos przechodzi w fazę spoczynku, by nastanie wypaść. W tym samym mieszku włosowym wyrastają kolejne włosy i cykl się powtarza. Tak więc, aby nowe włosy mogły rosnąć – „stare” muszą wypaść. Codziennie tracimy ok. 100 włosów. Kiedy włosy zaczynają wypadać intensywniej niż zwykle, co gorsza taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto ustalić przyczynę. Podczas, gdy łysienie typu męskiego i żeńskiego jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów, istnieje szereg innych czynników mogących stanowić podłoże problemu.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Problem nadmiernego wypadania włosów zazwyczaj nasila się z wiekiem, jednak coraz częściej dotyczy bardzo młodych mężczyzn, nawet 20-latków. U większości kobiet łysienie androgenowe nasila się po menopauzie.

Łysienie androgenowe (typu męskiego i żeńskiego) ma podłoże genetyczne. Głównym winowajcą utraty włosów jest dihydrotestosteron (DHT) – steroidowy hormon płciowy, zaliczany do grupy androgenów. Podwyższony poziom androgenów w mieszkach włosowych prowadzi do skrócenia cyklu wzrostu włosów oraz opóźnienia wzrostu nowych włosów. Dodatkowo nowe włosy są zdecydowanie krótsze i cieńsze. DHT atakuje mieszki włosowe, w efekcie włosy przestają rosnąć i wypadają.

Łysienie androgenowe to stan postępujący, który z czasem się pogarsza, powodując coraz bardziej rozległe i nieodwracalne ubytki w owłosieniu. Przebiega z charakterystycznym wzorem utraty włosów – innym u mężczyzn i u kobiet. W łysieniu typu męskiego włosy wypadają z okolicy czołowo – skroniowej tworząc kształt litery „M” i w okolicy szczytu głowy, często przechodząc w częściowe lub całkowite łysienie. W przypadku łysienia typu żeńskiego włosy stają się cieńsze i wypadają w okolicy szczytu głowy oraz okolicy czołowo-ciemieniowej z zachowaniem linii frontowej włosów, rzadko prowadząc do całkowitego wyłysienia.

Czytaj więcej

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe charakteryzuje się nagłym, wzmożonym wypadaniem włosów, spowodowanym zakłóceniem naturalnego cyklu wzrostu włosów. A te rosną kilka lat, po czym przechodzą w stan spoczynku, a następnie wypadają. Telogen to nazwa spoczynkowej fazy wzrostu włosów. W przypadku łysienia telogenowego początkowe fazy wzrostu włosów ulegają skróceniu (anagen, katagen) i coraz więcej z nich przechodzi do telogenu. W efekcie włosy są krótsze, szybciej wypadają i są wyraźnie przerzedzone.

Istnieje wiele czynników, które mogą indukować łysienie telogenowe. Do czynników zwiększających ryzyko tego typu łysienia należą: wysoka gorączka, urazy, wypadki, niskokaloryczna dieta, poród, menopauza, infekcje i choroby przewlekłe, operacje, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, leki i substancje toksyczne. Zazwyczaj nagłą utratę włosów obserwuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy po incydencie, który zaburzył rytm wzrostu włosów.

W przebiegu łysienia telogenowego charakterystyczne przerzedzenie włosów na całej głowie. Niekiedy zauważalna jest również utrata włosów w innych częściach ciała. Łysienie telogenowe występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i jest na ogół odwracalne. Może mieć charakter ostry, przewlekły oraz przewlekły rozlany. Najważniejszą kwestią w łysieniu telogenowym jest ustalenie przyczyny problemu, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów. W większości przypadków nie jest potrzebne żadne leczenie, a wyeliminowanie źródła problemu jest wystarczające.

Czytaj więcej

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe (dystroficzne) jest nagłą formą łysienia niebliznowaciejącego, spowodowanego uszkodzeniem cebulki lub macierzy włosów anagenowych. To włosy znajdujące się w czynnej fazie wzrostu, podczas której komórki macierzy mieszków włosowych przechodzą intensywną aktywność mitotyczną. Jej nagłe przerwanie przez intensywny czynnik zewnętrzny – leki, promieniowanie, toksyny lub san zapalny – powoduje osłabienie, a w konsekwencji całkowitą utratę włosów.

Najczęstszą przyczyną łysienia anagenowego jest chemioterapia. Łysienie anagenowe może być również spowodowane promieniowaniem jonizującym, zatruciem metalami ciężkimi oraz chemikaliami, a także infekcjami grzybicznymi i chorobami autoimmunologicznymi. Ten typ łysienia charakteryzuje się utratą włosów w sposób rozlany i dotyczy całej powierzchni ciała, w tym brwi i rzęs. Czasami może dojść do trwałego łysienia, jednak co do zasady łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym. Mieszki włosowe nie są objęte stanem zapalnym i zachowują zdolność produkcji włosów.

Podstawowym postępowaniem terapeutycznym w leczeniu łysienia anagenowego jest przerwanie działania czynnika inicjującego utratę włosów.

Czytaj więcej

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem skórnym. Powoduje uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. W przebiegu choroby tworzą się okrągłe, łyse „placki”, które stopniowo się powiększają. Łysienie plackowate może pojawić się w każdym wieku, jednak u większości pacjentów pierwszy epizod łysienia pojawia się już przed 30 rokiem życia. Choroba dotyka również dzieci.

Dokładna przyczyna łysienia plackowatego nie jest znana. Ze względu na związek z innymi chorobami autoimmunologicznymi przyjmuje się, że łysienie plackowate również do takich należy. Wypadanie włosów jest efektem nieprawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała atakujące mieszki włosowe. Zakłócenie procesu powstawania włosów prowadzi do ich ścieczenia i wypadania. Łysienie plackowate może być również spowodowane czynnikami genetycznymi i długotrwałym stresem.

Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj nagle w obrębie owłosionej skóry głowy. Wraz z postępem choroby pojawiają się kolejne ogniska wyłysienia, których średnica waha się od około 5 do 10 cm. Łysienie plackowate może również wystąpić w innych owłosionych obszarach ciała i doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia w okolicach brody, brwi, rzęs, pachwin, narządów płciowych. Choroba ma charakter nawrotowy. Zdarza się, że włosy samoistnie odrastają.

Diagnoza łysienia plackowatego nie jest trudna, a kuracja opiera się na leczeniu miejscowym i ogólnym. Ze względu na brak określenia źródła problemu nie ma schematu leczenia skutecznego w 100%. Terapia koncertuje się przede wszystkim na odżywianiu skóry włosów, stymulowaniu odbudowy macierzy i tworzenia nowych mieszków włosowych, by włosy szybciej odrastały.

Utrata włosów związana z łysieniem plackowatym nie jest bolesna ani upośledzająca. Powoduje jednak widoczne zmiany w wyglądzie, co wpływa na pogorszenie jakości życia i samooceny. Uniemożliwia normalną aktywność zawodową i społeczną, co u niektórych osób prowadzi do problemów emocjonalnych i psychologicznych.

Czytaj więcej

Nowoczesna

Jeszcze nowocześniejsza technologia rekonstrukcji owłosienia ARTAS ix nigdy nie była tak blisko Ciebie!

  • wybór najlepszej jakości zespołów mieszków włosowych
  • eliminacja ryzyka uszkodzenia mieszków włosowych
  • brak liniowych blizn, zmian czucia z tyłu głowy
  • precyzja i niezmienna jakość ekstrakcji włosów
  • odtworzenie naturalnej linii włosów i równomierne ich rozmieszczenie
  • zdecydowanie większy komfort pacjenta i skrócony czas zabiegu
  • naturalny i trwały efekt – przeszczepione włosy zostaną z Tobą na zawsze
  • krótki czas rekonwalescencji

CZUJESZ, ŻE ARTAS IX MOŻE ROZWIĄZAĆ TWÓJ PROBLEM?

MASZ WĄTPLIWOŚCI, CZY SIĘ KWALIFIKUJESZ?

ZRÓB PIERWSZY KROK W NASZĄ STRONĘ

Sprawdź, jak zacząć

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie

Ciąża, jak słusznie przyjęło się określać, to rewolucja w życiu kobiety i to w każdym wymiarze. Ma wpływ również na kondycje włosów. W czasie ciąży nadmierne wypadanie włosów może mieć związek z łysieniem androgenowym, przewlekłą infekcją, anemią, chorobami tarczycy, niedoborami witamin i minerałów, nieprawidłową dietą, czy nadmierny stresem.

W zdrowo przebiegającej ciąży przyszłe mamy cieszą się gęstą i lśniącą, jak nigdy wcześniej, fryzurą. Częściej problem nadmiernego wypadania włosów nasila się po porodzie. To za sprawą estrogenów, które w czasie ciąży zaburzają naturalny cykl życia włosów, hamując ich naturalne wypadanie. Dopiero po porodzie, gdy poziom estrogenu spada, włosy „hurtowo” przechodzą w fazę spoczynku, stają się słabsze i wypadają. Wszystkie w tym samym czasie – i te, których naturalny cykl wzrostu właśnie się kończy i tych, które miały wypaść podczas ciąży. Ten stan nie jest na tyle poważny, aby powodować łysienie lub trwałą utratę włosów i zazwyczaj mija w ciągu 3-4 miesięcy po porodzie. W miejscu wypadających włosów rosną włosy anagenowe, a fryzura w ciągu 9-12 miesięcy stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży.

Czytaj więcej

Polekowe wypadanie włosów

Łysienie może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Działają one toksycznie na macierz mieszka włosowego, powodując wypadanie. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem talogenowym i łysieniem anagenowym. Nasilenie wypadania włosów wywołane przez farmaceutyki zależy od jego typu, przyjmowanej dawki, a także od wrażliwości Pacjenta na substancje aktywne.

Łysienie telogenowe jest najczęstszą formą wypadania włosów wywołanego przez leki. Zwykle pojawia się w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu kuracji. Mieszki włosowe wchodzą w fazę spoczynku (telogen) i zbyt wcześnie wypadają, ale wzrost nowych włosów trwa. Osoby dotknięte łysieniem telogenowym tracą nawet do 70% więcej włosów dziennie niż przyjęta norma 100 włosów. 

Łysienie anagenowe zwykle pojawia się w ciągu kilku dni do tygodni po zażyciu leku. Włosy wypadają podczas fazy aktywnego wzrostu (anagen) wskutek zahamowania podziałów mitotycznych. Ten typ łysienia najczęściej dotyka osoby poddawane chemioterapii i ma ciężki przebieg. Powoduje utratę większości lub całego owłosienia skóry głowy, twarzy i ciała.

Jeśli utrata włosów pojawia się w niedługim czasie po rozpoczęciu przyjmowania lekarstwa warto skonsultować się z lekarzem, który może zdecydować o zmniejszeniu dawki lub całkowitym odstawieniu leku. Wypadanie włosów wywołane przez leki, podobnie jak każdy inny rodzaj łysienia, wpływa na samoocenę i jakość życia. Szczęśliwie, w większości przypadków łysienie spowodowane lekami jest odwracalne i ustępuje po pewnym czasie od zakończonego leczenia.

Czytaj więcej

Niedobory żywieniowe

Łysienie anagenowe (dystroficzne) jest nagłą formą łysienia

Nadmierne wypadanie włosów bardzo często jest pochodną nieprawidłowej diety i niedoborów żywieniowych. Niezbilansowane posiłki, ubogie w witaminy i minerały, mogą osłabiać włosy i powodować ich wypadanie. Przyjęło się, że zdrowe włosy świadczą o dobrym stanie zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ekstremalne, niskokaloryczne i jednorodne diety mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie, co zapewne odbije się na kondycji włosów. Niedobór składników odżywczych może wpływać zarówno na strukturę włosów, jak i na ich wzrost.

Badania naukowe wykazały również potencjalne związki między niedoborem żywieniowym a przewlekłym łysieniem telogenowym, łysieniem androgenowym, łysieniem typu żeńskiego i łysieniem plackowatym. Dostarczanie organizmowi w spożywanych potrawach antyoksydantów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, cynku, selenu, witamin z grupy B oraz witaminy A, E, H, D nie tyko powstrzyma wypadanie włosów, ale zdecydowanie poprawi ich wygląd i kondycję całego organizmu.

Czytaj więcej

Efektdziałania

Wszyscy podziwiają efekty przeszczepów włosów

Przeszczepione włosy rosną zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu osiągając widoczną gęstość i długość po ok. 12 miesiącach. Przedstawiamy rzeczywiste efekty przeszczepów włosów wykonanych z wykorzystaniem robota ARTAS iX. Bez upiększania i retuszu.

Zobacz efekty

DOWIEDZ SIĘ JAK MOŻEMY POMÓC TWOIM WŁOSOM

Imię*
Nazwisko*
Preferowana data konsultacji
Zgoda*
Zgoda*
Zgoda*

Umów się na konsultacje

Dowiedz się jak możemy pomóc Twoim włosom

Imię*
Nazwisko*
Preferowana data konsultacji
Zgoda*
Zgoda*
Zgoda*